Temelji
Navdihnilo nas je družbeno in kulturno obdobje, na prehodu iz 19. v 20. stol. Naš program so začrtali že naši predniki 1890.
Ljudje na Vrhniki imamo moč, željo in priložnost odločati o tem, s kom se bomo povezovali, kaj so naše prioritete, kakšne prihodnosti si želimo.
Vsak razume pomen razvojne strategije in identitete kraja, a redko kdo pomisli na to, da na Vrhniki lahko naredimo več in bolje za vse z novo strategijo vodenja. Župan ima pri tem odločilno vlogo. Kreira kulturo občine. Kultura občine je tista, ki omogoča ali zavira realizacijo razvojne strategije kraja.
Kje začeti? Naj začnemo z letom 1890, z zgodovino, kulturo in pomembnimi družbenimi dogodki tistega časa. Torej z vrhniškimi dušami, katerih prizadevanja danes živimo in delamo njihovi potomci. Predvsem se na njihovih dobrih in tudi težkih (pre)izkušnjah učimo. Kot zanimivost, na Vrhniki je danes že 10 krat več prebivalcev kot leta 1890!
Ivan Cankar je bil star 14 let, ko se je že moral odločiti o svojem poklicu. Kmalu se je vpisal v stavbni oddelek visoke šole na Dunaju. To šolanje ga v resnici ni zanimalo. Njegov kruh in poklic je bilo pisateljevanje.
Popisi prebivalstva Vrhnike in okoliških vasi. Hiša št.132 je gostila 10 člansko Cankarjevo družino in še sedem drugih članov.
1894
Marija Pivk, stara mati Ivana Cankarja, na Stari cesti 16 sprejme pod svojo streho njihovo družino, oče odide v Srem.
Ustanovi se olepševalno društvo za olepšavo trga Vrhnike, ki spada med pet najstarejših društev v Sloveniji. Je predhodnica Turističnega Društva Blagajana Vrhnika. Med sedmimi pionirji ustanovitelji so bili veleposestniki: Gabrijel Jelovšek, Fran Kotnik, Karol Kotnik, Josip Lenarčič, davkar Ivan Gruden, poštar Karl Obreza, dekan Ivan Koprivnikar.
Še zadnjič se zgodi kolera na Vrhniki zaradi slabih higienskih razmer in onesnaženih vodotokov. Stečejo priprave za pravi vodovod.
Na bruseljski konferenci je bil podpisan zakon proti suženjstvu v Evropi, ki ga je kmalu ratificiralo osemnajst držav.
1.april Ljubljanski mestni svet sprejme »Pravilnik za izgotavljanje vodovodnih naprav pred hišami in po hišah v mestu« in določila o dobivanju vode. 17. maj 1890 priteče pitna voda za prvih 606 prebivalcev.
27. junij slovesna otvoritev vodovoda v vodarni Kleče s štirimi parnimi črpalkami z zmogljivostjo 3.384 m3/ dan.
Prvi poskusi elektrifikacije.
Gradnja novih železniških prog.
Vrhnika in Stara Vrhnika dobita svoj 1. pravi vodovod, osnovno šolo, mlekarno.
30.12. je Zaplana imela 365 prebivalcev.
Vrhnika ( Ober Laibach, Ober Laybach) je imela 1.747 prebivalcev (836 moških in 911 žensk) in obsegala 243 hiš, katoličani, trije evangeličani, slovenščino je uporabljalo 1720 oseb, 16 nemščino, 6 oseb drugi jezik.
Veliko izseljevanje prebivalstva v tujino, predvsem v Ameriko. Razbrati je ,da je na Vrhniki iz 28 hiš šel v Ameriko vsaj po en član družine, iz treh v Brazilijo. Veliko kmetij je propadalo, prav tako obrtnikov, ena sama strašna skrb. Nekaj družin je bilo finančno rešenih z zasluženim denarjem v Ameriki.
V Joliet v Illinoisu ustanovljena 1. slovenska organizacija. 1910 leta živelo že 100 tisoč Slovencev v Ameriki.
Glede na takratno veliko izseljevanje, predvsem v Ameriko, so izseljenci ponesli s seboj tudi domače ime, čeprav jih je tam malokdo poznal. Izseljenci iz istega mesta, kraja in vasi so se med seboj spoznavali in si pomagali.
NAŠ
TEMELJ
Družbeno in kulturno obdobje pionirjev 1890
NAŠA IDENTITETA
Ljubljanica, Cankar, naravna in kulturna dediščina
NAŠA
EDINA POT
Mladi pionirji trajnostnega razvoja do 2030+
Pripadnost in moč skupnosti gradimo, ZA rodove, ki sledijo, skupaj poskrbimo!